Żywienie kotów

Czego kociakom nie podajemy:
-zimnej karmy, prosto z lodówki,
-jednego rodzaju karmy (kociak się przyzwyczai i kiedy trzeba będzie zmienić karmę, mogą wystąpić różne problemy),
-psiej karmy (ma zupełnie inny skład niż kocia),
-tanich karm z supermarketów (mają strasznie dużo chemii i słaby skład),
-podawanie zbyt dużej ilości ryb
-podawanie kości i ości (mogą się wbić tkankę przewodu pokarmowego, co dla kota może być bardzo niebezpieczne),
-słodycze (czekolada, żelki, ciastka, itp nie są najlepszym pokarmem dla zwierzęcia, dodatkowo kakao jest szkodliwe, a żelka się może przykleić do pyszczka... oczywiście innych słodyczy tez nie podajemy),
-chipsów
-kawy, herbaty (i parzonych i ziarenek)
-spleśniałe, zepsute jedzenie,
-alkohole...


Karmiąc kota, musimy pamiętać, by jego pożywienie nie było monotonne.
W miarę możliwości urozmaicajmy mu pokarm.
Możemy kociaka karmić gotowymi pokarmami, jak i sami gotować.
Jeśli wybierzemy to pierwsze rozwiązanie, starajmy się wybierać lepsze jakościowo karmy. Zwodzić może nas niska cena niektórych pokarmów, ale nie dajmy się zwieść- takie karmy mają znacznie gorszy skład od ich TROCHĘ droższych "kolegów", a przecież na zdrowiu zwierzaka nie powinno się oszczędzać.

Kiedy jednak wybierzemy drugie rozwiązanie powinniśmy zwrócić uwagę na:

-kotom nie dajemy wieprzowiny
-jeśli jest taka możliwość- podajemy kilka rodzajów mięsa na raz
-mięso musi być świeże!
-nie podajemy surowego mięsa
-karma nie powinna składać się z samego mięsa (które ma być większością), możemy dodać jakieś warzywa, kaszę, itp
-nie dajemy roślin cebulkowych

Zmiana pokarmu, nowy pokarm

Jeśli wprowadzamy nowy pokarm czy dodatek w dietę kociaka, ważne jest, by wcześniej przyzwyczaić kociaka do niego. Powoli wprowadzamy nowy pokarm, by nie wywołać relacji żołądkowych u zwierzęcia.

Dodatkowo:
koty.civ.pl napisał/a:
# mięso - koty to zwierzęta wyłącznie mięsożerne i mięso jest podstawą ich żywienia. Należy kupować najtańsze mięso z tłuszczem, którego koty potrzebują. Mięso powinno być lekko zagotowane aby zabić bakterie i pasożyty.
# wątroba - koty lubią wątrobę i jest ona cennym źródłem witaminy A i żelaza. Jednak nadmierna ilość wątroby może spowodować zatrucie witaminą A. Wątroba powinna być lekko podgotowana. Surowa może powodować rozwolnienie, a nadmiernie gotowana zaparcia.
# nerki - są tanie i stanowią świetne źródło żelaza i witamin. Należy je namoczyć w wodzie przez kilka godzin przed podaniem kotu.
# serca - dostarczają świetnych protein. Nie usuwaj warstwy tłuszczu, gdyż koty go potrzebują.
# płucka, śledziona - nie mają dla kotów wartości odżywczej i należy ich unikać.
# flaki - są za twarde dla młodych kotów. Natomiast zupa z flaków jest doskonała.
# wnętrzności - można dawać kotom wnętrzności małych zwierząt. Właśnie to jedzą dzikie koty. Wnętrzności muszą być zagotowane aby zabić pasożyty.
# szpik kostny i chrząstki - są doskonałą karmą
# ryby - to doskonała karma. Powinny być gotowane i pozbawione ości. Nie wolno karmić kotów wnętrznościami ryb, a szczególnie wątrobą.
# jogurt - jest doskonałym źródłem wapna i fosforu. Jest lekkostrawny, gdyż został już przetworzony przez bakterie i nie powoduje u kotów rozwolnienia jak mleko. Jednocześnie reguluje on florę bakteryjną w żołądku. Dlatego jest dobry przy kłopotach żołądkowych.
# masło - świetne źródło tłuszczu. Koty je lubią i mogą się od niego roztyć. Dlatego należy tylko od czasu do czasu dawać im kawałek masła jako smakołyk.
# Śmietana - to świetny smakołyk dla kota
# ser - większość serów może spowodować zatwardzenie. Koty nie lubią żółtych serów, zwłaszcza pleśniowych.
# margaryna - koty ją lubią, gdyż smakuje jak masło. Jednak nie jest to masło i nie zawiera korzystnych dla kota składników. Tłuszcz roślinny działa lekko przeczyszczająo na kota. Dlatego można ją stosować w bardzo małych ilościach jako środek przeciwko zatwardzeniu lub kulom z sierści.
# żółtka - są dla kota smakołykiem i zawierają proteiny, wapno, fosfor i wiele witamin. Natomiast białko jajka niszczy witaminę B. Jeśli ktoś chce karmić kota jajkami, muszą one być ugotowane aby białko było ścięte. Nie należy dawać kotom surowych jajek z powodu niebezpieczeństwa zarażenia salmonellą.
# warzywa - koty są mięsożercami lecz w stanie dzikim jedzą warzywa, gdy zjadają zawartość żołądka swoich ofiar. Można dawać kotom niewielkie ilości warzyw, lecz muszą być one ugotowane. Zbyt dużo warzyw lub niedostateczne ich gotowanie może powodować rozwolnienie lub zatwardzenie, w zależności od rodzaju warzywa.
# owoce - zawierają proste węglowodany i nie trzeba ich gotować. Zdarzają się koty, które je lubią lecz należy uważać, gdyż mogą powodować kłopoty żołądkowe.
# płatki zbożowe - wiele kotów je lubi. Muszą być gotowane, gdyż koty nie mogą strawić surowych płatków.