Zakładamy akwarium


Etap 1. Przystępujemy do dokładnego umycia i odkażenia akwarium. Następnie ustawiamy zbiornik na szafce, nie zapominając o podłożeniu pod dno akwarium maty amortyzacyjnej np.z gąbki dostępnej w sklepach zoologicznych lub syropianie.
Etap 2. Na dno zbiornika rozsypujemy specjalistyczne podłoże będące bazą nawozową dla naszych roślin.


Etap 3. Rozsypujemy wierzchnią warstwę podłoża np. żwir lub piasek kwarcowy o grubości ziaren 2-5 mm oczywiście wcześniej dobrze przepłukany i odkażony. Podłoże usypujemy tak, aby część tylna miała grybość 5-7 cm a część frontowa 3-5 cm. Uzyskany spadek spowoduje gromadzenie się zanieczyszczeń w części przedniej, co umożliwi nam późniejsze łatwe czyszczenie dna.
Etap 4. Montujemy osprzęt techniczny, jak system filtracyjny, grzałkę, dyfuzor CO2 czy oświetlenie.
Etap 5. Umieszczamy w zbiorniku dekoracje w postaci np. kamieni, korzeni czy łupek kokosowych.
Etap 6. Zalewamy zbiornik wodą ( 1/3 pojemniści akwarium ) podkładając pod lejący się strumień wody rękę lub np.spodek szklany aby nie zburzyć sobie ułożonego podłoża.
Etap 7. Przystępujemy do sadzenia naszych wybranych roślin. Dobrze jest przyciąć ich korzenie i usunąc uszkodzone liście przed włożeniem do akwarium. Niskie rośliny sadzimy z frontu a po bokach i z tyłu średnie i wysokie.
Etap 8. Zalewamy akwarium do pełna wodą odstałą przynajmniej 24 h, włączamy filtr, grzałkę i oświetlenie. Jak widać po zalaniu woda jest nieklarowna, ale tym się na razie nie przejmujmy - musi jeszcze dojrzeć.
Etap 9. Dojrzewanie i stabilizacja akwarium. Przed wpuszczeniem ryb do zbiornika musimy odczekać przynajmniej dwa tygodnie, aby w tym czasie stało się aktywne biologicznie. Złoża filtracyjne w filtrze zasiedlą bakterie, które zaczną się stopniowo rozmnażać powodując następnie ustabilizowanie równowagi biologicznej.
Etap 10. Umieszczamy naszych podopiecznych.   Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony: akwadar.w.interia.pl